Blog

Kinesiotaping - po co i dlaczego

Kinesiotaping - po co i dlaczego

Kinezjologia, to nauka zajmująca się ruchem człowieka. Kinesiotaping zaś jest metodą medyczną polegającą na oklejaniu fragmentów ciała specjalnymi plastrami.

 

Taśma kinezjologiczna

Jest ona wykonana z delikatnego, oddychającego i rozciągliwego materiału. Dzięki elastyczności nie ogranicza nadmiernie obszaru zastosowania, a jednocześnie wzmacnia mięśnie i tkanki. Taśma kinezjologiczna przylega do skóry za pomocą wodoodpornego i odpornego na pot kleju (medycznie dopuszczonym do użytku). Efekt zastosowania taśm jest często odczuwalny już po 24 godzinach.

 

Jak to działa

Kinesiotaping ma za zadanie stabilizację kontuzjowanego miejsca, a dzieje się tak, bo taśma lekko przylegając do skóry wywiera nacisk na tkanki, wokół których taśma jest owinięta. Jednocześnie umożliwia swobodny przepływ krwi i innych płynów ustrojowych przez i wokół kontuzjowanego mięśnia.

Taśma kinezjologiczna pozwala tkance łącznej otaczającej uszkodzony mięsień lub ścięgno poruszać się wraz z ciałem. Umożliwia swobodny przepływ krwi i limfy, dzięki czemu można wyleczyć stan zapalny bez konieczności stosowania leków czy zabiegów chirurgicznych.

Kinesiotaping pomaga poprawić krążenie, wspomaga mięśnie, umożliwia gojenie się urazów wewnętrznych i pomaga zapobiegać dalszym urazom mięśni, a przy tym umożliwiając ruch.

 

Kinesiotaping - główne obszary zastosowania

 

Kinesiotaping - korzyści

Zadaniem kinesiotapingu jest poprawa krążenia, wsparcie mięśni, wspomaganie gojenia oraz pomoc w zapobieganiu urazom lub dalszym kontuzjom. Najkrócej w skróce zalety tej metody terapeutycznej to:

  • zmniejszenie bólu,
  • poprawa krążenia krwi i zmniejszenie stanu zapalnego,
  • korekta postawy i wsparcie mięśni.

 

Ludzie zdjęcie utworzone przez prostooleh - pl.freepik.com