Kinezjologia, to nauka zajmująca się ruchem człowieka. Kinesiotaping zaś jest metodą medyczną polegającą na oklejaniu fragmentów ciała specjalnymi plastrami.
Taśma kinezjologiczna
Jest ona wykonana z delikatnego, oddychającego i rozciągliwego materiału. Dzięki elastyczności nie ogranicza nadmiernie obszaru zastosowania, a jednocześnie wzmacnia mięśnie i tkanki. Taśma kinezjologiczna przylega do skóry za pomocą wodoodpornego i odpornego na pot kleju (medycznie dopuszczonym do użytku). Efekt zastosowania taśm jest często odczuwalny już po 24 godzinach.
Jak to działa
Kinesiotaping ma za zadanie stabilizację kontuzjowanego miejsca, a dzieje się tak, bo taśma lekko przylegając do skóry wywiera nacisk na tkanki, wokół których taśma jest owinięta. Jednocześnie umożliwia swobodny przepływ krwi i innych płynów ustrojowych przez i wokół kontuzjowanego mięśnia.
Taśma kinezjologiczna pozwala tkance łącznej otaczającej uszkodzony mięsień lub ścięgno poruszać się wraz z ciałem. Umożliwia swobodny przepływ krwi i limfy, dzięki czemu można wyleczyć stan zapalny bez konieczności stosowania leków czy zabiegów chirurgicznych.
Kinesiotaping pomaga poprawić krążenie, wspomaga mięśnie, umożliwia gojenie się urazów wewnętrznych i pomaga zapobiegać dalszym urazom mięśni, a przy tym umożliwiając ruch.
Kinesiotaping - główne obszary zastosowania
- plecy
- ramiona
- ścięgna szyjne
- łokcie
- nadgarski
- golenie
- kolana
- łydki
Kinesiotaping - korzyści
Zadaniem kinesiotapingu jest poprawa krążenia, wsparcie mięśni, wspomaganie gojenia oraz pomoc w zapobieganiu urazom lub dalszym kontuzjom. Najkrócej w skróce zalety tej metody terapeutycznej to:
- zmniejszenie bólu,
- poprawa krążenia krwi i zmniejszenie stanu zapalnego,
- korekta postawy i wsparcie mięśni.