Blog

Ból dolnego odcinka kręgosłupa

Ból dolnego odcinka kręgosłupa

Można brać leki. Można lekceważyć objawy. Ale to nie jest odpowiednia postawa. Fizjoterapia w tym przypadku jest dobrym rozwiązaniem. Terapeuta zdiagnozuje systuację i wybierze odpowiednią terapię. Ponadto poradzi co robić na codzień, o czym jest poniżej.

 

Aktywność fizyczna jet kluczem do zapobiegania i walki z bólem dolnej części kręgosłupa. Dlatego należy poświęcić 30 minut dziennie na spacery, lekkie ćwiczenia czy - jeśli to możliwe - basen. To ważnie nie tylko dla kręgosłupa, ale również dla utrzymania kondycji i dobrego stanu zdrowia.

W przypadku siędzącego trybu życia/pracy, należy pamiętać, by co 20 minut wstać i poruszać się. Proste ruchy miednicy i kręgosłupa mają w tym przypadku duże znaczenie.

W przypadku pracy biurowej, przy biurku, ważne jest odpowiednie przygotowanie sobie tego miejsce, by uniknąć bólu dolnego odcinka kręgosłupa. Zajmie to trochę czasu, by wszystko odpowiednio ustawić, ale to jest tego warte. Jeśli jednak trudno określić jaka pozycja jest optymalna, to warto skonsultować to z fizjoterapeutą.

Trzeba pamiętać, by codziennie - dla swojego dobra - stosować ćwiczenia dla rozruszania kręgosłupa oraz rozciągnięcia napiętych mięśni. Jeśli prowadzone są ćwiczenia np. na siłowni, to można to pominąć. Jednak jeśli owe zajęcia na siłowni są pod koniec dnia, to warto przeprowadzić ćwiczenia rozruszające z rana, dla lepszej sprawności i samopoczucia. Zobacz ćwiczenia.

Napięte i podrażnione mięśnie można rozluźnić biorąc prysznic (kąpiel) lub korzystając z masażu. Nie zawsze to jest możliwe, ale można skorzystać z ciepłych kompresów przykładanych do obolałych czy zesztywniałych miejsc. Trzeba pamiętać, by unikać zimna, które działa na mięśnie napinająco.

Nie wolno czekać do momentu, gdy bóle będą naprawdę dokuczliwe. Trzeba zacząć wprowadzać powyższe porady w życie od razu i konsekwentnie. Oczywiście można stosować również środki farmokologiczne, ale to ma dwie strony medalu.

Gdy bóle się nasilają i są regularne, to - oprócz korzystania z powyższych rad - warto skorzystać z porad i usług terapeuty. W wielu przypadkach praca fizjoterapeuty może dać bardzo dużo.

Zdjęcie utworzone przez jcomp - pl.freepik.com